Kadına Özel Haber Rss Servisi

Zencefil Çayı Faydaları Kök Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

23.12.2018
39

Zencefil, antik çağlardan beri Hint, Çin ve Arap kültürlerinin tıp ve mutfak lezzetlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Zencefilin küçük bir kökünün bu kadar güçlü olması ne kadar inanılmaz .

Zence..

Zencefil Çayı Faydaları Kök Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Zencefil, antik çağlardan beri Hint, Çin ve Arap kültürlerinin tıp ve mutfak lezzetlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Zencefilin küçük bir kökünün bu kadar güçlü olması ne kadar inanılmaz .

Zencefil kökü aslında bitkinin yeraltı sapıdır. Yapısı uzun ve dardır ve yaşları tüm gastrointestinal problemler ve grip benzeri durumlar için çare olmuştur.

Zencefil Çayı İçmenin Avantajları

Mide bulantısı

Bulantıdan kurtulmanın en iyi yolu tedavidir. Genellikle, kusma ve mide bulantısı hazımsızlık belirtileridir. Bu çayın tüketilmesi, mide asitlerini kontrol eden ve bağırsak kaslarını gevşeten sindirim sularının salgılanmasına yardımcı olur. Bulantı ve kusmadan kurtulmak için günde iki kez bir bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Sabah rahatsızlığı

Anne olmak her kadının hayatında bir dönüm noktasıdır. İçinde büyüyen bir meleğin olduğunu bilmek uyanmak güzel bir duygudur. Ancak, sabah bulantısı hissi mahvedebilir.

Bu içecek, genellikle bir gün süren sabah rahatsızlığının etkilerini azaltmada iyi çalışır. Hamilelik sırasında, pudra veya yapay zencefil tüketmekten kaçının. En iyi sonuçlar için taze çay yapın.

Menstrüel krampları

Adet krampları durumunda, kahverengi şekerli en az iki bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Tüketmek kanı pelvik bölgeye yönlendirir, bu da tıkanmaları giderir. Zencefilin antispazmodik özellikleri, menstrüel krampları hafifletmek için hızla hareket eder.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı ve grip için mükemmel bir ilaçtır. Sıcak bir bardağa sahip olmak vücudu terletir, ateşi kırar ve patojenleri uzaklaştırır. Zencefilin baharatlı tadı, sümükten kaynaklanan burun tıkanıklığını gidererek soğuktan rahatlama sağlar.

Besinlerin Sindirimi

Her gün bir veya iki bardak çay içmek tüm sindirim sorunlarını çözer. Gıdalardaki proteinleri parçalayarak gazları ve diğer mide problemlerini hafifletir.

Diğer Sağlık Faydaları

▪ Baş ağrısı ve migrenlerden rahatlama sağlar.

▪ Romatoid artritte rahatlama sağlar.

▪ Kanserli hücreleri yok ederek kanseri önleyen antikanser özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

▪ Bir fincan zencefil kökü çayının olması astım için en iyi ilaçtır. Mukusu ortadan kaldırır ve tıkanmaları rüzgar borusundan alır.

▪ Tüm kötü kolesterolü vücuttan uzaklaştırır. Bu, kalbinizi sağlıklı ve doyurucu tutan kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

▪ Zencefilin baharatlı tadı nefese tazelik katar. Zencefil çayı içmek kötü nefes için mükemmel bir çözümdür.

Kök Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Bunu yapmak için gereken zaman beş dakikadır.

Malzemeler:

▪ 4 dilim zencefil

▪ ½ bardak su

▪ 1 çorba kaşığı bal ve ½ limon (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

– Suyu bir kaba dökün ve kaynatın

– Zencefil dilimlerini ekleyin ve 2 dakika kaynatın

– Zevkinize uygun bal ve limon ekleyin

– Çay süzün ve sıcak için

Yapay tatlandırıcılardan mümkün olduğunca uzak durmak daha iyidir. Tercihen, bal gibi doğal tatlandırıcılar ekleyin.

Zencefil Çayının Yan etkiler

Zencefil kökü çayının neredeyse hiç bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, hamileyseniz, aşırı dozda tahrişe yol açabileceğinden üst üste günlerce kullanmaktan kaçının. Böyle bir durumda, yiyeceklerde zencefil kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Safra taşı, enflamatuar barsak veya ülser muzdarip iseniz, bu çayı kullanmaktan kaçının. Ayrıca, kan inceltici kullanıyorsanız asla zencefil almayınız, çünkü kendi içinde zencefil kan incelticidir.

Dünyadaki birçok kültür, bu içeceği yüzyıllardan beri sindirim problemleri için bir ilaç olarak kullanıyor. Büyükannelerimizi zencefil kullanarak rahatça görmezden geldiğimiz birçok şey gördük. Zencefil kimyasal bileşikleri kullanılarak birçok ilaç üretilmiştir.

Görünüşe göre büyükannem her zaman zencefil konusunda haklıydı!

Uyarılar: Bu yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerine kullanılmamalıdır.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/beslenme-diyet/zencefil-cayi-faydalari-kok-zencefil-cayi-nasil-yapilir-h710.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.