Kadına Özel Haber Rss Servisi

Yüz ve Cilt İçin 14 En İyi Doğal Esansiyel Yağları

06.10.2018
139

Güzel, sağlıklı ve canlı ciltler için esansiyel yağları kullanmak yeni bir şey değildir. Eski Mısırlılar şifa, muhteşem cilt ve aromaterapi için esansiyel yağların değerini anlamasıyla bilinen bir kül..

Yüz ve Cilt İçin 14 En İyi Doğal Esansiyel Yağları

Güzel, sağlıklı ve canlı ciltler için esansiyel yağları kullanmak yeni bir şey değildir. Eski Mısırlılar şifa, muhteşem cilt ve aromaterapi için esansiyel yağların değerini anlamasıyla bilinen bir kültürdü. Eski Mısır'da 5000 yıl önce kullanılan yağların kanıtı var.

Cildinizi Anlamak

Cildin en büyük organ olduğunu biliyor muydun? Eğer bir yetişkin iseniz, vücudunuzda yaklaşık sekiz kilo ve 22 feet cildiniz var. Deri, vücudu aşırı sıcaklıklardan, güneş ışığından ve zararlı kimyasallardan koruyan su geçirmez, yalıtkan bir kalkantır. Enfeksiyonu önlemek için antibakteriyel maddeler üretir ve kemik sağlığı için kalsiyuma dönüşüm için D vitamini üretir . Cilt ayrıca sinirlerle doludur ve beyine bilgi iletir. Cilt gerçekten şaşırtıcı ve karmaşık bir organdır ve dikkat ve özeni hak eder.

Yaşlanan Ciltler

Üç katman cildimiz var ve hepsi biraz farklı bir şekilde yaşlanıyor. Epidermis olarak da bilinen dış tabaka, cildimiz için fiziksel bir engel oluşturan şeydir. Dermis veya orta tabaka, kolajen ve elastin içerir. Bunlar dayanıklılık, sıkılık ve esneklik sağlar. En derin cilt tabakası bağ dokusu ve yağ bulduğunuz yerdir.

Yaşlandıkça, cildimiz de öyle. Cildimizin gençlik canlılığını kaybetmesine neden olan bazı şeyler olur. Cildimiz yaşlandıkça ortaya çıkan ilk şeylerden biri, kolajenin yıkılmaya başlamasıdır. Bu cilt firmamızı tutan destek yapısıdır. Ayrıca başka bir destek yapısı olan deri altı yağlarını kaybetmeye başlarız. Bu, cildimizin daha incedir ve cildimiz yaralandığında iyileşmesi daha zordur.

Deri altı dokunun kaybı nedeniyle, gözenekler, kıl folikülleri ve yağ bezleri gibi bazı şeyler daha belirgin hale gelir. Cilt yapısı daha zayıf hale geldikçe cilt de ışığa ve ısıya karşı daha hassas hale gelir.

Yaşlandıkça farkedebileceğiniz diğer şeyler, daha fazla çillere ve karaciğer lekelerine sahip olduğunuz gerçeğidir. Bunlar güneşin etkileri. Kendinizi yaşınızdan itibaren güneşten korumak çok önemlidir.

Bütün bunlar saçma gelse de, yaşlanma belirtilerini azaltmanın ve sağlıklı bir cildi teşvik etmenin yolları vardır. Bu iş için en iyi araçlardan biri uçucu yağlardır.

Kuru cilt

Kuru, çatlamış veya lapa lapa cildiniz var mı? Milyonlarca insan, cildin epidermis tabakasında yeterli miktarda su bulunmaması ile karakterize olan kuru cildinden muzdariptir. Daha yaşlı kişiler, doğal yağlar ve kayganlaştırıcılar nedeniyle kuru cilde daha yatkındırlar. Nem ve sıcaklık gibi bazı çevresel faktörler, cildin nemi ne kadar tuttuğuna dair bir rol oynar.

Uçucu yağlar, kuru ve pul pul dökülmüş cildi yenilemeye ve beslemeye yardımcı olabilir. Bu esansiyel yağlar, vücudun daha fazla cilt yağı ve kuru ve iltihaplı cilt yapmasına yardımcı olabilir.

Diğer Cilt Koşulları

Cildimizle yanlış giden, cildimizin görünümünü değiştiren ve tahrişe ve ağrılığa yol açabilen bazı şeyler vardır. İşte bazı yaygın cilt koşulları.

 • Dermatit
 • Güneş yanığı
 • Egzama
 • Sedef hastalığı
 • Böcek ısırıkları
 • Uçuk
 • Kurdeşen
 • Akne
 • Zona hastalığı
 • Saçkıran
 • Siğiller

Uçucu Esansiyel Yağların Güvenle Kullanılması

 • Yaygın bir inanç, esansiyel yağlar doğal olduğu için, her zaman güvenlidir. Ne yazık ki bu her zaman böyle değildir. Cilt bakımı için esansiyel yağları kullanırken, aşağıdaki güvenlik noktalarını dikkate alın.
 • Topikal uygulamadan önce mutlaka uçucu yağı bir taşıyıcı yağda seyreltin. Burada büyük bir taşıyıcı yağlar listesi ve kılavuzumuzda neyin iyi olduğunu görebilirsiniz. % 2'lik bir dilüsyon tavsiye edilir.
 • Göz, dudak veya müköz membranların üzerinde veya yakınında uçucu yağlar kullanmayın.
 • Tahriş meydana gelirse, derhal kullanmaya son verin.
 • Kırık, tahriş olmuş, hasarlı veya hastalıklı cilt üzerinde uçucu yağların kullanılmasından kaçının.
 • Bazı uçucu yağlar ışığa duyarlılığı arttırır. Güneşte çıkmadan önce bu yağları kullanmayın.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hangi yağların güvenle kullanılabileceğini öğrenin. Şüpheniz varsa, bir yağ kullanmayın. Bu kılavuz hamile iken esansiyel yağları güvenle kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Yüz ve Cilt İçin 15 En İyi Esansiyel Yağlar

Esansiyel yağlar ile ilgili en önemli şey, çok yönlü olmaları ve bir dizi cilt rahatsızlığı için faydalı olmalarıdır. Yüz ve cilt için en gerekli esansiyel yağlar ve çeşitli cilt hastalıklarına nasıl fayda sağlayabilecekleri ve cildinizin genel sağlığını ve canlılığını nasıl artırabilecekleri.

1. Lavanta esansiyel yağı

Lavanta yağı, büyüleyici aromasının yanı sıra cilde kan akışını arttıran rahatlatıcı nemlendirici özelliklere sahip bir dolaşım uyarıcısıdır. Bu, cildin görünümünü iyileştirir, çünkü besin ve oksijen iletimini arttırır.

Serbest radikaller, canlı hücrelere zarar veren çok kararsız ve reaktif moleküllerdir. Serbest radikallerin geldiği yerlerden bazıları:

 • Kirleticiler
 • Stres
 • Uyku eksikliği
 • Egzersiz eksikliği
 • UV ışınları
 • Hastalık
 • Kötü yemek
 • Tütün
 • Alkol

Yaşlandıkça, cildimizin serbest radikallere karşı savunma yapma yeteneği daha azdır. Kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini içeren serbest radikallerin neden olduğu hasarla mücadele etmek için antioksidanlara ihtiyacımız var.

Araştırmalar, lavanta esansiyel yağının vücudun üç güçlü antioksidan, glutatyon, katalaz ve süperoksit dismutaz üretmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltabilir.

Tatlandırıcı yağ ile karıştırılmış lavanta yağı, tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte yaşlanma ile birlikte yaş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Lavanta ayrıca akne, egzama yanıkları ve hatta böcek ısırıkları gibi cilt rahatsızlıklarına bağlı tahrişleri ve iltihaplanmayı azaltabilen güçlü anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir.

2. Buhur uçucu yağ

Yaşlanma cilt tonumuzun düzensiz olmasına ve lekelerin oluşmasına neden olabilir. Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve dengesiz cilt tonları için, uçucu esansiyel yağ mükemmel bir seçimdir. Boswellia sacra ağacının reçinesi olan buhur yağı, cildi güçlendirmeye yardımcı olabilir ve cildinizin gözleriniz, boynunuz veya karnınız gibi sarkmaları için kullanılabilir.

3. Papatya esansiyel yağı

Papatya esansiyel yağı cilt üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Mavi bir renk veren azaren içeriğine sahiptir ve aynı zamanda anti-inflamatuar ve cilt sakinleştirici özellikleri vardır, bu da onu kuru cildi düzeltmek için iyi bir seçimdir. Papatya, cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz etme ve nem tutulmasını teşvik etme yeteneğine sahiptir. Bu uçucu yağ, hassas ciltli insanlar için mükemmel bir seçimdir.

4. Çay ağacı esansiyel yağı

Çay ağacı yağı güçlü bir şekilde antiseptiktir ve çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşabilir. Ayrıca antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir, bu da onu ringworm, siğiller ve ayak tırnağı mantarı gibi durumlar için etkili bir ilaçtır . Sivilce ve akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan çay ağacı yağı da hafif bir yatıştırıcı içerir ve mısır, kaynar, kesik, yanık ve kallus için topikal olarak kullanılabilir. Küçük bir çay ağacı yağı, hızlı bir şekilde, acı ısırmasını ve böcek ısırıklarından kaynaklanan iltihabı hafifletir.

5. Sardunya esansiyel yağı

Sardunya yağı güzel bir çiçek kokusuna sahiptir ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem kuru hem de yağlı ciltler için yararlı kılan sebum sekresyonunu dengeler. Bu aromatik yağ antiseptik ve anti-inflamatuar özellikler içerir. Skarlara uygulandığında, sardunya yağının iyileşmeyi hızlandırma ve yara izlerini azaltma kabiliyeti vardır . Sardunya yağı, inflamasyonu azaltarak, bakterilerle savaşarak ve sakinleştirici cildi akne, dermatit ve diğer cilt hastalıklarına yardımcı olabilir. Ağrı ve kaşıntıyı durdurmak ve iyileşmeyi desteklemek için böcek ısırıklarına seyreltilmiş sardunya yağı sürün . Sardunya yağı bir büzücü olduğundan, cildi sıkılaştırarak kırışıklıkların görünümünü en aza indirebilir.

6. Biberiye esansiyel yağı

Biberiye çekici bir kokuya sahiptir ve vücut üzerinde uyarıcı etkisi olan bir ısınma yağıdır. Saç bakımında sıklıkla kullanılsa da, biberiye de cilt için oldukça faydalıdır. Antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu da egzama , dermatit, yağlı cilt ve sivilce için etkili bir ilaçtır . Tüm masaj yağı olarak biberiye, kuruluğu hafifletmeye yardımcı olur ve sağlıklı, tonlu cildi destekler.

7. Nane esansiyel yağı

Nane yağı biraz paradokstur, serinletici ve ferahlatıcı, aynı zamanda ısınma ve uyarıcıdır. Cildi yumuşatır, tonlar ve yatıştırır ve güçlü antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan araştırmalar , nane yağının, siyah nokta , dermatit, iltihap, güneş yanığı, saç kurdu, uyuz ve yağlı ciltler için etkili bir ilaç olduğunu buldu .

8. Limon esansiyel yağı

Limonlar cildi ferahlatıcı, canlandırıcı ve tonlandırıcıdır. Antiseptik, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri, bu yağı hasarlı cildi beslemek için nemlendirici bir ilaç haline getirir. Araştırmalar, limon yağının serbest radikallerin neden olduğu hücre ve doku hasarını azaltabildiğini göstermektedir. Bu yağ güçlü antioksidan ve anti-aging etkileri nedeniyle.

Limonun antiseptik ve büzücü özellikleri, yağlı cilt ve sivilce ve çürük gibi cilt enfeksiyonlarına uygun hale getirir. Limon yağının büzücü özellikleri, kırışıklıklar ile savaşmaya yardımcı olur.

9. Neroli esansiyel yağı

Neroli sakinleştirici ve canlandırıcı özelliklere ve çok tatlı bir çiçek kokusuna sahiptir. Bu yağ ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan bir sitral adı verilen bir kimyasal içerir. Bu nedenle cildi nemlendirirken, streç izlerini iyileştirebilir , yağ üretimini dengeler ve gözeneklerin görünümünü küçültür.

10. Gül esansiyel yağı

Gül yağı tatlı bir aromaya ve cilt için harika olan çeşitli özelliklere sahiptir. Soğutur ve tonlar ve vasküler sistem üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kırık kılcal damarları gidermeye yardımcı olabilir, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltırken iltihap, kaşıntı ve kuruluk oluşumunu azaltır.

11. Paçuli esansiyel yağı

Bu yağ güçlü antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve dermatit, sedef hastalığı , sivilce ve egzama gibi cilt durumlarına yardımcı olabilir . Ek olarak, paçuli cildin yaşlanması için harikadır ve ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü düzeltirken yeni hücre büyümesini teşvik edebilir.

12. Mandalina esansiyel yağı

Mandalina esansiyel yağı antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu da onu akne savaşında mükemmel bir seçenek haline getirir. Bu esansiyel yağ, erken yaşlanma belirtilerini azaltma ve hücrelerin yenilenmesini ve kollajen üretimini artırma yeteneğiyle de bilinmektedir .

13. Selvi esansı

Kendinizi keserseniz, elinizde biraz servi esansiyel yağı olması harika. Güçlü antiseptik özellikleri nedeniyle selvi yağının dış ve iç kısımları iyileşir ve enfeksiyonları önler. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan bir çalışma, selvi yağının bakterileri körfezde tutabilen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu buldu. Bu nedenle, sivilce ve cilt döküntülerini gidermek için harika bir yağdır .

14. Havuç tohumu yağı

Havuç tohumu yağı, cildin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olan güçlü antioksidan koruma sağlar. Çevre tarafından gerilen cilt için iyi çalışır. Hoş, zengin ve toprak aroması ve nemlendirme özelliklerine sahiptir.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/guzellik-bakim/yuz-ve-cilt-icin-14-en-iyi-dogal-esansiyel-yaglari-h426.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.