Kadına Özel Haber Rss Servisi

Vücudunuzda Kolajen Eksikliğinin 6 İşareti

16.02.2019
68

“Kolajen” terimini duydunuz mu ama ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? Kolajen deride, kemiklerde, kaslarda ve tendonlarda bulunan insan vücudunda bulunan bir proteindir. Vücudu bir arada tutan bir ..

Vücudunuzda Kolajen Eksikliğinin 6 İşareti

“Kolajen” terimini duydunuz mu ama ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? Kolajen deride, kemiklerde, kaslarda ve tendonlarda bulunan insan vücudunda bulunan bir proteindir. Vücudu bir arada tutan bir maddedir. Zamanla bozulmaya başlar ve yavaş yavaş çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Kolajen hücrelerin yüzde 30'unu oluşturur, bu nedenle sistemdeki bir kolajen eksikliği birçok soruna neden olabilir. İşte size vücudunuzdaki kolajen eksikliği olduğunuzu gösteren bazı işaretler.

Kan basıncı

Yaşlandıkça, kollajen bozulmaya başlar, bu da vücudunuzun kan akışını düzenlemesini zorlaştırır. Amerikan Kalp Vakfı'na göre, düşük kollajen düşük kan basıncına neden olabilir. Göğüs ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve kronik baş ağrıları gibi kan basıncıyla ilişkili semptomlar yaşayabilirsiniz.

Ağrılı Eklemler

Kıkırdak, eklemleri kaplayan ince doku kollajenden yapılır, bu yüzden protein kemikleriniz için son derece önemlidir. Bu bağlantı nedeniyle, kolajen eksikliği eklem ağrısına ve eklem sertliğine neden olabilir. Kolajen takviyeleri yardımcı olabilir ancak profesyonel bir doktora danışmadan almazlar.

Kırışıklıklar

Kolajen cildinizi sağlıklı tutmaktan sorumludur. Sistemdeki kolajen eksikliği, cildin doğal yapısını kaybetmesine neden olur ve bu da kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi cilt sorunlarına yol açar. Ancak, kolajen takviyeleri alarak belirtileri tersine çevirebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Saç problemleri

Vücudunuzda kolajen olup olmadığını saçlarınız size söyleyebilir. Kolajen kıl folikülleri arasındaki boşluğu doldurur ve bir eksiklik olduğunda; saç kökleri yeterli besin almaz ve ciddi bir saç dökülmesine neden olur. Düşük kollajen seviyeleri saçınızın dokusuna zarar verebilir ve saç büyümesini etkileyebilir.

Diş problemleri

Kolajen diş etleri için onları güçlü kıldığından önemlidir. Kolajen olmadan diş etleriniz geri çekilebilir ve dişler gevşeyebilir. Bir kolajen eksikliği dişlerin hassasiyetine, diş ağrısına ve erken diş kaybına neden olur.

Kas ağrısı

Kolajen bağları ve kasları iskelet sistemine bağlar. Kolajen tükenmesi bu bağlantıların zayıflamasına neden olarak kaslarınızda ve ağrılarınızda ağrıya neden olabilir.

Sonuç Düşünceleri

Kolajen vücudu bir arada tutan ve esneklik veren şeydir. Temel olarak dokuların destekleyici bloklarıdır. Vücuttaki kollajen eksikliği, romatoid artrit, sistematik skleroz ve lupus gibi birçok soruna yol açabilir. Vücudumuz, fark edersek bize yeterli miktarda kolajen eksikliği belirtisi gösterir. Ancak sigarayı bırakabileceğiniz, güneşe maruz kalmanızı sınırlandırabileceğiniz, kolajen büyümesini teşvik eden kolajen takviyeleri gibi yapabileceğiniz şeyler var.

Kolajen takviyesi almadan önce profesyonel bir doktora danışmalısınız. Ayrıca, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için alerjileri kontrol edin.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/saglik/vucudunuzda-kolajen-eksikliginin-6-isareti-h955.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.