Kadına Özel Haber Rss Servisi

Sevgiliniz ya da eşiniz kıskanç mı? İşte belirtileri

26.12.2015
57

Kıskançlık sevgililer ya da eşler arasındaki en büyük sorun. Psikiyatrist – Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney'e göre kişilerde kıskançlık daha çocuk yaşlarda başlıyor. Kardeş kıskançlığı bir ömür boyu devam edebiliyor.
Kıskançlığın bazen c..

Sevgiliniz ya da eşiniz kıskanç mı? İşte belirtileri

Kıskançlık sevgililer ya da eşler arasındaki en büyük sorun. Psikiyatrist – Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney’e göre kişilerde kıskançlık daha çocuk yaşlarda başlıyor. Kardeş kıskançlığı bir ömür boyu devam edebiliyor.

Kıskançlığın bazen cinayete kadar vardığına dikkat çeken Üney, şu bilgileri veriyor;

“Kıskançlık duygusu 2-3 yaşlarında gelişmeye başlar. Yaşamın ilk yıllarındaki kıskançlığın nedeni daha çok sevginin paylaşılması nedeniyle olur. Babayı anneyle paylaşmak ya da anneyi babayla paylaşmak ilk kıskançlıktır. Sonrasında kardeş dünyaya gelir. Kardeş kıskançlığı yaşam boyu sürebilmektedir.’’

AŞIRI KISKANÇLIĞIN BELİRTİLERİ

Rıdvan Üney, eş veya sevgilinin aşırı kıskanç olmasının şöyle anlaşılabileceğini belirtti: 1. Kıskançlık nedeniyle aranızda kavgalar ve tartışmalar olur. 2. Fiziksel veya sözel şiddet meydana gelebilir. 3. Neredeyse her şeyi kanıt saymaya başlar. 4. Aranızda konuşulan tek konu kıskançlık olur. 5. Kıskançlık krizleri, ilişkinin sonlanmasına neden olabilir. 6. Tüm sosyal ilişkilerinizi bozar, diğer insanlarla görüşmenize izin vermez. Hatta bazen hemcinslerinizle bile görüşmenizi yasaklayabilir. 7. Giyiminize ve makyajınıza aşırı müdahale eder. 8. Sosyal medya hesaplarınızı kapattırır. 9. Telefonlarınızı dinletebilir. 10. Sık sık telefonla nerde olduğunuzu sorar. 11. İşinize ani baskınlar yapar. 12. Tek başınıza evden çıkmanızı istemez. Hatta her yere sizinle birlikte gitmek ister. 13. Telefon ve kredi kartı dökümlerinizi inceler. 14. Aşırı şüpheci tutumları olur. 15. Eve herhangi bir gerekçeyle geç kalmanız ciddi kavgalara neden olur. 16. Sürekli masum olduğunuzu kanıtlamak durumunda kalırsınız. 17. Bazen hiç aklınıza gelmeyecek, tuhaf ya da komik aldatma senaryolarınızı dile getirir.

Eğer böyle sorunlar yaşıyorsanız öncelikle ona biraz daha fazla ilgi gösterin. Kıskançlık konularında aşırı tartışmacı olmayın. Onunla biraz daha fazla zaman geçirin. Ancak bunlara rağmen değişiklik yoksa mutlaka eşinizle-sevgilinizle bir psikiyatrist ya da psikologdan beraberce yardım almalısınız.

KISKANÇLIĞIN NEDENLERİ NELER?

Üney, eşler arası aşırı kıskançlığın nedenlerini de şöyle sıraladı: 1. Kişinin kendine güven sorunu. 2. Aşağılanma. 3. Bazı kişilik özellikleri. 4. Değersiz hissetme. 5. Başkaları ile karşılaştırılma. 6. Eşin şüphelendiren davranışları. 7. Karşı tarafın sevgisini ifade etmede eksiklikleri. 8. Terkedilme ile ilgili aşırı korkular. 9. Karşısındaki ile kendisini sürekli kıyaslama. 10. Diğer insanları tehdit olarak algılama. 11. Şizofreni gibi bazı muhakeme bozukluğuna neden olan hastalıklar. 12. Aşırı alkol alma. 13. Uyuşturucu madde kullanma.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.