Kadına Özel Haber Rss Servisi

İleri zekalı çocuklar ne tür iletişim problemleri yaşayabilir?

15.11.2017
77

İleri zekalı çocuklar ya da üstün yetenekli bazen iletişim de güçlük çekebiliyorlar. Çünkü hayatı ve dünyayı aslında çevrelerini pek çok insandan farklı bir şekilde görüyorlar. Çok daha fazla duyarlı ..

İleri zekalı çocuklar ne tür iletişim problemleri yaşayabilir?

İleri zekalı çocuklar ya da üstün yetenekli bazen iletişim de güçlük çekebiliyorlar. Çünkü hayatı ve dünyayı aslında çevrelerini pek çok insandan farklı bir şekilde görüyorlar. Çok daha fazla duyarlı ve farklı algılıyorlar. Aynı zamanda yine hızlı düşünüyorlar hızlı konuşuyorlar ve bütün bunlar iletişimde güçlüklere neden olabilir.

Çünkü çocuklar genellikle farklı olanı ayırt edebiliyorlar ve farklı olanı tepki gösterebiliyor, bu da yine üstün zekalı ileri zekalı çocuk da bir miktar dışlanmaya neden olabiliyor.

Normal olmadığından endişe etmeye ve kendi duygularını düşüncelerini açmamasına neden olabiliyorlar. Aynı zamanda yine kendi yeteneklerini bir miktar saklamaya çalışmasına neden olabiliyor.

Pek çok farklı duygusal sorunu birlikte getirebiliyor. Aslında ileri bir düşünme gücü olması.

Bazen tabii ki daha iyi Komünikasyon stratejileri geliştirebiliyorlar, iletişimde de bu zekalarını kullanarak birçok şeyden destek alabiliyorlar. Bu konuda ailenin yaklaşımı çok önemli ailenin çocuğu nasıl yetiştirdiği çocuğun kendi güçlü ve zayıf tarafları konusunda ne kadar donanımlı olduğu ne kadar bilgili olduğu çok önemli. Ama kesinlikle üstün yetenekli ileri zekalı çocuklarda iletişimle ilgili bir takım sorunlar yaşanabiliyor. Buna karşı dikkatli olmak gerekiyor.

İleri zekalı çocuğa ailesi nasıl yaklaşmalı?

Eğer çocuğunuz diyelim 5 yaşındayken 7 8 yaşındaki çocuk gibi mantık yürütebiliyorsa bir takım şeyleri algılayabiliyorsa üstün yetenekli bir çocuk kategorisinde girebilir bu durumda da ailenin dikkatli olması gerekiyor.

Aslında birincisi uzman desteği gerekiyor, yani bu çocuğun hekimi tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi, bir psikolog tarafından görülmesi bir takım testlere tabi tutulmasında fayda olabilir.

Ailenin, doktorun, psikologun, eğitimcinin hepsinin bir miktar işin içinde olması ve çocuğun eğitimini hem de duygusal ve ruhsal gelişimini göz önünde olacak bir strateji geliştirmeleri gerekiyor.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/anne-ve-cocuk/ileri-zekali-cocuklar-ne-tur-iletisim-problemleri-yasayabilir-h11.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.