Kadına Özel Haber Rss Servisi

Erken doğumu önleyecek buluş!

31.12.2015
73

Bazı bilim insanlarına göre erken doğum, dünya gelinde görülen bir salgın. Peki, erken doğumun önüne geçmek mümkün olabilir mi? Amerikalı araştırmacılara göre sorunun yanıtı 'evet'.Stanford üniversitesi, tek bir molekülü devre dışı bırakara..

Erken doğumu önleyecek buluş!

Bazı bilim insanlarına göre erken doğum, dünya gelinde görülen bir salgın. Peki, erken doğumun önüne geçmek mümkün olabilir mi? Amerikalı araştırmacılara göre sorunun yanıtı 'evet'.Stanford üniversitesi, tek bir molekülü devre dışı bırakarak erken doğumun geciktirilebileceğini ve hatta önlenebileceğini keşfetti.Bu molekül, rahim duvarındaki kalsiyum seviyesinden sorumlu. Kalsiyumun da kasılmayı tetiklediği biliniyor.
HER YIL 15 MİLYON BEBEK ERKEN DOĞUYORAraştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, rahmin kasılmasında önemli rol oynayan bu molekülü işlevsiz kılarak, erken doğumu önlemeyi başardı.Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 15 milyon bebek prematüre doğuyor.Erken doğan bebekler; solunum sorunu, kalp rahatsızlığı, otizm ve astım gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor, bazıları ise hayata tutunmayı başaramıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.