Kadına Özel Haber Rss Servisi

Dünyanın En Etkili Diyetleri

18.11.2017
77

Diyet anlam olarak önceden günlük gıda tüketimi anlamına gelerek kullanılsa da artık formunu korumak için düzenli ve sağlıklı beslenme anlamına gelmektedir. Her insan kısa bir sürede olsa diyet yapmak..

Dünyanın En Etkili Diyetleri

Diyet anlam olarak önceden günlük gıda tüketimi anlamına gelerek kullanılsa da artık formunu korumak için düzenli ve sağlıklı beslenme anlamına gelmektedir. Her insan kısa bir sürede olsa diyet yapmaktadır. Diyetin erkek ya da kadın diye ayrımı yoktur, her insan kilo almak ya da kilo vermek için diyet yapmaktadır. Diyet insanlara istediklerini verirken düzenli beslenme ve yaşamayı da öğretmektedir. Her kişiye özel diyetler yapılması daha uygun olacağının yanı sıra Dünya'da adı sayılır önemli diyet çeşitleri vardır.

Atkins diyeti

Amerikalı kardiyolog Robert Atkins tarafından ortaya çıkan diyetin çalışma prensibinde insülin oranının anlık olarak düşüş ve yükselişlerini engelleyip düzene sokma şeklinde alışmaktadır. Tüketilen karbonhidrat ürünlerinin vücutta ani insülin yükselişi ve düşüşüne sebep olduğunu ileri süren ünlü kardiyolog, bunun sebebi ile insanlarda daha fazla yemek yeme istediğinin arttığını açıklamıştır. Birçok insan tarafından tercih edilen bu diyet protein oranı düşük olup bu nedenle tepkileri üzerine alarak yararının görülmeyeceği düşünülmektedir. Oldukça zorlu bir diyet olduğu bilinen ve sadece belirli bir sürelik olan bir diyettir.

Alan diyeti

Dr. Barry Spears tarafından ortaya atılan Alan diyetinin diğer diyetlere göre oldukça farklı bir öngörüsü vardır. Diyet kapsamında % 40 karbonhidrat, % 30 protein ve % 30 yağ alınması prensibinde olan bu diyette rafine edilmiş ürünlerin tüketilmesi ağırlıkta bulunuyor ve genel olarak karbonhidrat desteğinin meyve ve lifli ürünlerden karşılanması üzerine bir diyet hazırlanmaktadır. Kalori olarak azaltma yerine güne güzel bir şekilde yayılarak doğru beslenmeyi insanlara sunmaktadır. Mutlaka porsiyon et, karbonhidrat, doğal zeytinyağı, kuru yemiş tüketimini desteklemektedir.

South Beach diyeti

Bir beslenme uzmanı ve kardiyolog tarafından ortaya çıkarılan bu diyette amaç kan şekerinin düşük seviyelerde seyretmesi ve belirli karbonhidratların tüketilmesine dayanmaktadır. Düzenli beslenmeyi hedefleyen bu diyette az yağ tüketimi yerine doğru yağ tüketimi başta tutularak yapılmaya çalışılmaktadır.

Akdeniz diyeti

Birçok diyet arasından en sağlıklı ve başarılı sonuçlar alıp beslenme alışkanlığı kazandıran Akdeniz diyetinde ürün çeşitliliği çok fazladır. Taze sebze ve meyve, peynir, yoğurt, tahıl, et, yoğun şekilde balık, doğal zeytinyağı, gerekli şekilde şarap tüketimi ile sunulan bu diyet Güney İtalya ve Girit adalarının beslenmesinden destek almaktadır.

Vejetaryen diyeti

Bu kişilerin en çok tercih ettiği lakto ovo vejetaryanlığında yumurta, bal, süt ürünleri dışında hayvansal ürün tüketmeden yapılan bir diyet olup araştırmalara göre vejetaryanların daha sağlıklı ve güzel görünüme sahip olduğu da açıklanmıştır.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/beslenme-diyet/dunyanin-en-etkili-diyetleri-h19.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.