Kadına Özel Haber Rss Servisi

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedir? Çocuklarda Mide Ağrısı Nedenleri

03.11.2018
79

Mide ağrısı, her yaştan çocuklar arasında yaygın bir şikâyettir ve çeşitli nedenlerle, bazı ciddi ve diğerleri değil, neden olabilir. Belirtinin çeşitli nedenlerini ve çarelerini keşfetmek için okumay..

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedir? Çocuklarda Mide Ağrısı Nedenleri

Mide ağrısı, her yaştan çocuklar arasında yaygın bir şikâyettir ve çeşitli nedenlerle, bazı ciddi ve diğerleri değil, neden olabilir. Belirtinin çeşitli nedenlerini ve çarelerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedir?

Bir çocukta karın veya karın ağrısı, karın bölgesi çevresindeki ağrıdır. Ağrı, göğüsten çocuğun kasık bölgesine kadar herhangi bir yerde olabilir. Mide ağrısı çocuklarda çok yaygın bir tıbbi problemdir ve çoğu mide ağrısı vakası büyük bir endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, bazı mide ağrısı vakaları ciddi bir endişe kaynağı olabilir.

Çocuklarda Mide Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda mide ağrısına neden olabilecek çeşitli nedenler vardır. Aşağıdaki genel nedenlerden bazıları şunlardır:

1. Süt Alerjisi

Bazı çocuklar, mide ağrısına neden olabilen sütte bulunan proteine ​​alerjik reaksiyon gösterir. Süt alerjisi ayrıca çocuklarda kramp, kusma, döküntü ve ishale neden olur.

2. Sindirim Problemleri veya Kabızlık

Kötü bir sindirim veya kabızlık da çocuklarda mide ağrısına neden olabilir. Diyette lif ve kaba yem eksikliği kabızlığa neden olur.

3. İYE veya İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu çocuğunuzun karnında ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Alt karın bölgesinde İYE ile ilişkili ağrı genellikle fark edilir.

4. Strep Boğaz Enfeksiyonu

Ateş ve boğaz ağrısından başka çocuk da strep boğaz enfeksiyonunda mide ağrısına neden olabilir.

5. Anksiyete veya Stres İlişkili Ağrıları

Artan anksiyete veya stres seviyeleri de çocuğunuzda karın ağrısını tetikleyebilir. Bu karın ağrısı genellikle ishal, ateş veya kusma gibi başka semptomlarla birlikte olmaz.

6. Kurşun Zehirlenmesi

Kurşun zehirlenmesi genellikle her şeyi ağızlarına sokmaya eğilimli olan çocuklarda görülür ve bu da karın ağrısına neden olabilir. Mide ağrısı ile birlikte kabızlık, uyuşukluk ve kötü iştah gibi başka belirtiler vardır.

7. Mide Yaralanması

Karın bölgesinde herhangi bir yaralanma, çocuklarda da mide ağrısına neden olabilir.

8. Apandisit

İltihaplı bir ek, çocuğunuzda yoğun mide ağrısına neden olabilir. Bu ciddi bir mide ağrısıdır ve çocuğunuz için ölümcül olabileceğinden acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.

9. Bağırsak Sorunları

Malrotasyon veya intussusceptions gibi bağırsak rahatsızlıkları midede ağrıya neden olabilir.

10. Menstruasyon

Menstruasyon veya dönemler kızlarda da mide ağrısına neden olabilir.

Mide Ağrısı Belirtileri

Çocuğun acı içinde kıvrıldığını, sürekli ağlayarak ya da acı içinde surat çektiğini fark edebilirsiniz. Çocuğunuzdaki mide ağrısının semptomlarını değerlendirmenize yardımcı olacak bazı gözlemler şunlardır:

1. Ağrı Süresi

Gaz veya mide gazı gibi çocuklarda normal karın ağrısı vakaları uzun sürmez. Ancak, ağrı 24 saatten uzun sürerse, acil tıbbi yardım almanız gerekir.

2. Ağrının Yeri

Çocuklarda karın ağrısının genel nöbetleri karın merkezinde yer alır; Bununla birlikte, çocuğunuz alt karın bölgesinde veya belirli bir bölgedeki ağrıdan şikayet ediyorsa, bu bir endişe kaynağı olabilir.

3. Çocuğun Görünümü

Çocuğunuzun soluk, terli, uykulu veya dinsiz olduğunu fark ederseniz, çocuğunuzun durumunun ciddiyetini tespit edebilirsiniz. Çocuk yemek yemeyi ve içmeyi reddedebilir.

4. Ateş

Mide ağrısı ile birlikte ateş ciddi sağlık sorunları ile ilişkili değildir. Aslında, bazı ciddi sağlık komplikasyonları vakalarında, karın ağrısıyla ateş olmayabilir.

5. İshal

İshal, mide ağrısıyla çok yaygındır ve genellikle viral enfeksiyondan kaynaklanır. Diyarenin çoğu nöbetleri 3 ila 4 gün içinde düşer ancak daha uzun sürebilir. Ancak, dışkıda herhangi bir kan fark edilirse, tıbbi yardım almanız gerekir.

6. İdrar Enfeksiyonu

Çocuğunuz idrar yaparken mide ağrısından şikayet edebilir. Bu idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir ve bir antibiyotik tedavisi gerektirir.

7. Herhangi bir döküntü

Çocuğunuz mide ağrısından şikayet ederse ve aynı zamanda deride kızarıklıklar ortaya çıkarsa, ciddi tıbbi sorunlar olan kızıl ateş, Henoch-Schonlein purpura ya da bu tür rahatsızlıklar olabileceği için acil tıbbi yardım almanız gerekir.

8. Kasık ağrısı

Genç erkekler mide ağrısını bildirebilir ancak ağrı kasık bölgesinde olabilir. Bu testis torsiyonuna bağlı olarak, testislerin sarıldığı veya büküldüğü ve bölgeye giden kan akımının kesildiği bir durumdur. Bu bir tıbbi acil durumdur ve hızlı harekete ihtiyaç duyar.

Çocuklarda Karın Ağrısı Teşhisi

Çocuklarda karın ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Ağrının doğru nedenini saptamak için aşağıdaki teşhis doktorunuz tarafından yazılabilir:

1. Çocuğun Fiziksel Muayenesi

Doktor tarafından yapılan bir fizik muayene, ağrının yerini tespit etmeye yardımcı olacaktır. Ağrının yeri, doktorun ağrının kesin nedenini belirlemesine yardımcı olacaktır.

2. İdrar Testi

Çocuğunuzun idrar örneği, herhangi bir enfeksiyon varlığını kontrol etmek için alınabilir.

3. Dışkı Testi

Dışkı testi, herhangi bir bakteri, parazit veya hatta kan varlığını kontrol etmek için tavsiye edilir.

4. Kan Testi

Doktor, kurşun seviyelerini, lipaz seviyesini kontrol etmek ve ayrıca karaciğerin işleyişini kontrol etmek için bir kan testi yapabilir.

5. Çocuğun Tıp Tarihi

Doktor ayrıca çocuğunuzun tıbbi geçmişi hakkında bilgi alabilir ve hatta herhangi bir otoimmün ve diğer bu tür bozuklukları kontrol etmek için ailenin tıbbi geçmişini sorabilir.

6. Görüntüleme Testi

Röntgen, ultrason veya BT taraması gibi çeşitli görüntüleme testleri, doktor tarafından iç organ ve dokulardaki herhangi bir anormalliği kontrol etmek için tavsiye edilebilir.

7. Diğer Testler

Yukarıda belirtilen testlerin dışında, doktor çocuğunuzun belirtilerine bağlı olarak başka testler de yapabilir. Bunlar pelvik muayene veya anal manometri vb. içerebilir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Tedavisi

Genellikle, çocuklarda karın ağrısı aşağıdaki yollarla etkili bir şekilde tedavi edilebilir:

 • Yeterli dinlenme, çocuğun hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • İshal ve kusma durumunda, çocuğun yeterli sıvı tükettiğinden emin olun.
 • Çocuğunuzu zorla beslemekten kaçının; Çocuk yemek isterse, hafif ve sık yemek verin.
 • Mide ağrısına karşı reçetesiz satılan ilaçlar mide ağrısını tedavi etmek için iyi bir seçenektir, ancak çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Karın Ağrısı veya Mide Ağrısı Nasıl Önlenir?

Genç olmanızın hazımsızlık, enfeksiyon veya kabızlık sonucu ortaya çıkabilecek herhangi bir karın ağrısına yol açmasına yardımcı olmak için aşağıdaki önlemlerden bazılarını alabilirsiniz:

 • Kabızlık ve hazımsızlıktan korunmak için çocuğunuzun diyetine daha fazla lifli yiyecek ekleyin
 • Hazımsızlığa neden olabileceğinden, yatmadan önce yemekten kaçının.
 • Çocuğunuzun bir öğünde daha fazla yemesine izin vermeyin, bunun yerine daha az sıklıkta yemek verin
 • Çocuğunuzu bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan koruyabilmek için çocuğunuzu yemekten önce ve sonra ellerinizi yıkamasına teşvik edin.
 • Çocuğunuzun sıvı alımını sıvı alımının olmaması kabızlığa neden olabilir

Karın Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Bazı bitkisel önlemler, mide ağrısından çocuğunuza rahatlama sağlayabilir:

1. Papatya Çayı

Papatya çayın anti-inflamatuar ve sedatif özellikleri, kasların gevşemesine yardımcı olur ve mide kramplarının tedavisinde çok etkilidir.

2. Yoğurt

Yoğurt, bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrılarını nötralize etmede etkili olan iyi bakteri içerir.

3. Nane ve limon

Nane zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olur ve limon kabızlık ile baş etmede etkilidir. Limon ve nane ile yapılan bir çay, mide ağrısının tedavisinde etkilidir.

4. Sıcak Kompresler

Çocuğunuzun karın bölgesine sıcak kompresler uygulanabilir; Artan kan akışı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

5. Zencefil

Zencefil, aşırı yemekten kaynaklanan mide ağrılarında çok etkilidir. Ancak, 2 yaşın altındaki çocuklara zencefil vermek önerilmez.

6. Bal

Bal ayrıca antibakteriyel özelliklerinden dolayı mide problemlerinin tedavisinde de etkilidir. Bir yaşından küçük çocuklar için önerilmez.

7. Açık Hava Etkinlikleri

Çocuğunuzun bazı açık hava aktivitelerine girmesi kabızlık ve hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olur. Yürüyüş, koşma, bisiklete binme vb. Aktiviteler gastrointestinal sistemi uyarmada çok etkilidir.

Doktor Yardımı Ne Zaman Gerekir?

Çoğu mide ağrıları vakası ciddi değildir; Ancak, aşağıdaki durumlarda çocuk mide ağrısı için tıbbi yardım almalısınız:

 • Çocuğunuz yakın geçmişte bir abdominal yaralanma geçirdiyse.
 • Çocuğunuz solunum problemleri yaşıyorsa.
 • Çocuğunuzun karnı çok sert ve şişirilmiş ise
 • Çocuğunuz ani ve keskin ağrılar yaşarsa
 • Çocuğunuzun kusmusunda veya dışkısında kan fark ederseniz
 • Çocuğunuz dışkıyı geçemiyorsa
 • Çocuğunuz üç aydan azsa ve ishal varsa
 • Çocuğunuz idrar yaparken ağrı hissediyorsa
 • Çocuğunuz kanser tedavisi alıyorsa

Çocuğunuzda mide ağrısına neden olabilecek birçok sebep vardır. Mide ağrısının kalıcı olduğunu ve ev ilaçlarıyla gitmediğini fark ederseniz veya herhangi bir endişe verici belirti fark ederseniz, derhal tıbbi yardım almanız önerilir.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/anne-ve-cocuk/cocuklarda-karin-agrisi-nedir-cocuklarda-mide-agrisi-nedenleri-h532.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.