Kadına Özel Haber Rss Servisi

Çocuklarda Ceza Ve Ödül Yöntemi

13.02.2018
73

Çocuklarda ceza ve ödül yöntemi demek çocuğa istenilen, düzgün davranışları öğretmek ve bu konuda onu eğitmek demektir. Disiplini etkili yönetebilmek için öncelikle çocuk ve anne arasındaki uyum son d..

Çocuklarda Ceza Ve Ödül Yöntemi

Çocuklarda ceza ve ödül yöntemi demek çocuğa istenilen, düzgün davranışları öğretmek ve bu konuda onu eğitmek demektir. Disiplini etkili yönetebilmek için öncelikle çocuk ve anne arasındaki uyum son derece önemlidir. Anne kendi üzerindeki vazifenin, çocuk ise çocukluk vazifesini bilerek bu şekilde davranılmalıdır. Ama çocuğun yaşı büyüdükçe bu olay bozulur ve yerini emretme, buyurma gibi hitaplar alıverir.Çocuğa ceza başlar.

Çocuğa ceza verilmeli mi?

Anne ve babalar olarak, çocuğunuza bazı konularda hayır demeyi bilmemiz gerekir. Bu çocuğun daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Anne babaların en büyük sorumlulukları arasında çocuğa mutlu ve huzurlu bir ev ortamı sağlayarak ona başkalarına saygı göstermeyi, paylaşmayı ve bunlar gibi güzel alışkanlıkları kazandırmak gerekir. Kurallara uymasını, nazik olmasını, her daim özgüvenini korumasını da öğretmek gerekir. Çocuklara yapması gereken kuralları öğretirken, yapmaması gerekenler konusunda da çocuk uyarılarak yanlış davranıştan uzaklaştırılmalıdır.

Çocuklara beklemeyi öğretin

Çocuk bir şey istediğinde bu konuda size diretmede bulunmaması için onu yönlendirin. Her istediğinin, istediği an olamayacağını anlatın. Anlatın ki çocuk beklemeyi öğrensin Çocuğun beklemeyi öğrenmesi çok önemlidir. Böylelikle çocuk dünyanın kendi ekseni etrafında dönmediğini öğrenerek, istediği şeylerin o an olmayacağını, zamanı gelince gerçekleşebileceğini bilmelidir. Kendi istekleri karşılanmadığında bunun nedeninin etrafındaki başak insanların ihtiyaçlarını karşılamaktan kaynaklı olduğunu bilmelidir.

Çocuklar beklemeyi bilmezlerse yetişkin olduklarında bu davranış biçimi hayatlarında onları çok fazla zorlayacaktır. Çocuğunuz ağlama nöbetleri geçirse bile onu susturmak adına istediğini vermeniz, almanız çok yanlış bir tutum olacaktır. Bu durumlarla karşılaştığınızda nasıl bir tutum sergileyeceğinizi çok iyi bilmeniz gerekir.

Çocuğa ceza verirken nelere dikkat edilmeli

Anne ve babaların övgü ve takdiri asla birbirine karıştırmamaları gerekir. Çünkü övgü kişinin karakterini etkiler ve karakteri yönlendirir. Karakter farklı bir durum olduğundan sonra bunu değiştirmek adeta imkânsız gibidir. Sürekli övgüler alan çocuklar kendilerini dış dünyaya adeta kapatırlar. Takdir ise böyle değildir. Çocuk takdir edildiğinde ise neden takdir edildiğin ona bildirmeniz gereklidir. Çocukta bu olaydan mutluluk duyar ve davranışlarından dolayı ailesinin mutlu olduğunu anlar ve takdir edilmek için davranışlarını kontrol eder.

Çocuğa ceza yöntemleri

Genellikle anneler olumsuz gördükleri davranışlarda ve durumlarda çocuğa ceza uygulamayı seçerler. Çoğu zaman da ceza yöntemi ters teperek çocuğun daha da hırçınlaşmasını sağlar. Cezanın en çok yıpratan noktası ise çocuk ve yetişkin arasındaki bağın zedelenmesidir. Cezalar dayak olabileceği gibi, çocuğa sarılmama, onu öpmeme, hor görme şeklinde de olabilir. Bu da çocukta kişisel zedelenmelere yol açar.

Çocuk ceza sonucunda ne yapar?

  • Çocuk ceza almamak için bir daha sorun çıkarmayabilir.
  • Ceza vererek yaptığı kötü davranışı beyninde tartamadan ceza yemesi hoş bir durum olmaz.
  • Ceza ile kötü davranışının ödenmiş olduğunu ve ailesi ile ödeşmiş konumda görür kendini.
  • Cezayı uygulayan anne ve babasına karşı kızgın bir durum sergileyebilir.
  • Ceza veren yetişkini kendine örnek görür ve o da çocuklarına aynı şekilde davranacağını kafasında tasarlar.
  • Cezadan dolayı kendisini aciz olarak düşünür.
  • Çok saldırgan ya da korkudan aşırı pısırık bir hal alabilir.
  • En önemlisi de kendine olan güveni sarsılır. Bundan kaynaklıda bir iş yaparken güvensizlikle yapar ve kendi başına hareket etmekten hep korkar.

Çocuğa ceza yerine; önleyici açıklamalar yapılabilir, ortamı değiştirilebilir, yaptığı davranışı anlaması sağlanabilir veya kötü davranışın sonucunu yaşayarak kendisinin görmesi sağlanabilir. Çocuklarda ceza ve ödül yöntemi anlatıldığı gibi uygulanırsa faydası olur.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/anne-ve-cocuk/cocuklarda-ceza-ve-odul-yontemi-h162.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.