Kadına Özel Haber Rss Servisi

Cevizin 11 İnanılmaz Sağlık Faydaları

22.02.2019
68

Cevizin sağlık faydaları arasında kardiyovasküler sağlığın desteklenmesi, kemik sağlığının desteklenmesi, sağlıklı metabolizma, diyabetin yönetilmesi, kanserin önlenmesi, iltihaplanma ile mücadele ve ..

Cevizin 11 İnanılmaz Sağlık Faydaları

Cevizin sağlık faydaları arasında kardiyovasküler sağlığın desteklenmesi, kemik sağlığının desteklenmesi, sağlıklı metabolizma, diyabetin yönetilmesi, kanserin önlenmesi, iltihaplanma ile mücadele ve sağlıklı cildin desteklenmesi sayılabilir. Diğer sağlık yararları arasında sağlıklı uykuyu destekleme, stresi yönetme, kilo vermeyi destekleme ve büzücü davranma sayılabilir.

Ceviz inanılmaz lezzetlidir; Kolayca 8'den 10'a kadar bir tabak yenilebilir. Ayrıca mükemmel sağlıklı atıştırmalıklardır.

Cevizin Beslenme Değerleri

“Cevizlerin dünyadaki en sağlıklı atıştırmalıklardan biri” olduğu kısım budur. Bunlar besleyici ve antioksidan yoğun meyvelerdir. Aşağıdaki bilgiler 100 gram porsiyona dayanmaktadır.

 • Protein 15g
 • Yağ 65 g
 • Karbonhidratlar 14 g
 • Diyet lifi 7g
 • Kalsiyum 98mg
 • Demir 2.9 mg
 • Çinko 3.1 mg
 • Potasyum 441 mg
 • Fosfor 346 mg
 • Magnezyum 158 mg
 • Bakır 1.6 mg
 • Manganez 158 mg
 • Folat 98 µg
 • Vitamin B6 0.54 mg
 • Thiamin 0.34 mg

Yukarıda verilen beslenme bilgisi, cevizin insan vücudu için ne kadar yararlı olduğuna dair bir resim sunar. Mineraller, vitaminler ve diğer besin grupları bu meyveye etkileyici besin değeri sağlar.

Cevizin 11 İnanılmaz Sağlık Faydaları

1. Sağlıklı Kardiyovasküler Sistem

Ceviz, kardiyovasküler sistem için en sağlıklı gıdalardan biridir. Bu, kalp için doğal bir vazodilatör olan potasyum bakımından zengin olmalarına bağlanabilir. Üstelik, oleik asit, omega 3'ler , alfa linoleik asit ve linoleik asit mevcudiyeti, koroner kalp hastalığının tedavisinde çok faydalı olmaktadır. Ceviz ayrıca yüksek tansiyon riskini azaltır.

2. Kemik Sağlığı

Ceviz, kemik yoğunluğunu arttırmak ve korumak için mükemmeldir. Bunun nedeni bakır, çinko, B vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olmalarıdır. Ceviz, 100 gram kabuklu ceviz için yaklaşık 98 mg kalsiyum içerir. B vitamini, bakır ve çinko, vücuttaki kalsiyum emilimini ve tutulumunu arttırır.

3. Sağlıklı Metabolizma

Cevizin vücudun metabolik hızı üzerinde olumlu bir etki gösterdiği görülmüştür. Magnezyum, manganez, kalsiyum, folat , bakır ve demirin kombinasyonu sağlıklı bir metabolizmanın geliştirilmesinde çok etkilidir. Dahası, sağlıklı yağlar proteinlerin daha hızlı parçalanmasına yardımcı olur ve hücre yenilenmesini destekler.

4. Diyabet Yönetimi

Tip II diyabet hastaları, neredeyse her gün hiçbir yan etkisi olmadan cevizleri güvenle tüketebilir. Bu cevizde bulunan iyi yağlar ve besin maddeleri arasındaki etkileyici dengeden kaynaklanmaktadır. Avustralya'da yapılan son bir araştırma, ceviz tüketiminin ve tip II diyabetin ters bir ilişkiye sahip olduğunu kanıtladı.

5. Kanser Önleme

Kanser ölümcül bir hastalıktır ve sağlıklı bir yaşam tarzına liderlik başlamasına engel olabilir. Ceviz, antioksidanların hazinesidir. Meyve çekirdeğinden sert kabuğuna kadar ceviz fenolik asit bakımından zengindir. Oksidatif stres vücutta kanserde hızlanmanın potansiyel bir nedeni olabilir ve her gün bir avuç ceviz içmesi, sizi hayati tehlike arz eden bu hastalıktan önleyebilir.

6. Anti-İnflamatuar

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, cevizlerin fenolik bileşikler ve antioksidanlar açısından zengin olduğu, vücudun tüm kısımlarındaki iltihaplanmayı azalttığı ve bunun oluşumunu önlediği sonucuna varmıştır. Cevizlerde bulunan fitokimyasallar , enflamatuar semptomları azaltmada çok etkili bazı anti-enflamatuar özellikler gösterir.

7. Sağlıklı Cilt

İyi yağlar, vitaminler ve mineraller mükemmel bir cilt kokteyli yapar. Özellikle E vitamini cilt üzerindeki harika etkileriyle bilinir. Ceviz kabukları, kozmetik markaları tarafından cilde fiziksel katkılar sağlamak için kullanılır. Ayrıca, B Vitamini kompleksi hücre yenilenmesini arttırır ve kollajen üretimini arttırır.

8. Sağlıklı Uyku Döngüsü

Ceviz tüketimi vücutta melatonin üretimini arttırır. Bu, uykuya neden olan ve sağlıklı bir uyku döngüsünü sürdürmenize yardımcı olabilecek bir hormondur. Uyumakta sorun mu yaşıyorsunuz? Melatonini uyarmak için kahvaltı püresine veya öğleden sonra öğle yemeğine birkaç ceviz ekleyin.

9. Stres Yönetimi

Magnezyum ve çinko yönünden zengin yiyeceklerin stres seviyesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Zihnin rahatlamasına ve net bir şekilde düşünmesine yardımcı olurlar. Beynin kaygı ve strese maruz kalmadan düzgün çalışmasını sağlamak için bu minerallerin bir birleşimini sağlar.

10. Kilo Verme

Yüksek oranda yağ içeren içeriğin kilo alımına neden olabileceği yönündeki inanca aykırı olarak, ceviz aksi takdirde yapılabilir. İyi yağları yüksektir ve ayrıca iyi miktarda lif içerir. Doğru yağ türü metabolik süreci uyarabilir ve kötü kolesterol ve istenmeyen yağların tutulmasını azaltabilir. Ceviz, öğünler arasında mükemmel bir atıştırmalık olabilir, bu da tam kalmanıza yardımcı olur ve abur cubur yemeğe duyulan özlemi azaltır.

11. Kırışıklıkları Önler

Yağının cevizli lezzeti sadece bir yemeğin lezzetini yükseltmekle kalmaz aynı zamanda büzücü özelliklere de sahiptir. Bu, taşıyıcı yağlarla ve hatta aromaterapide kullanımı mükemmel hale getirir. Bu ayrıca mide zarındaki bakteri üremesini azaltmaya yardımcı olur ve cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Bir dahaki sefere bazı yağları yayarsanız lavanta ile birkaç damla ceviz yağı damlatır.

Tavsiye

Cevizler lezzetli ve besleyici yoğundur. Ancak ölçülü olarak yemek yemek, faydalarından yararlanmanın en iyi yoludur. Aşırı yeme kilo alımına ve yağ alıkoymasına neden olabilir. Ceviz yağı her zaman diğer taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılmalıdır.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/beslenme-diyet/cevizin-11-inanilmaz-saglik-faydalari-h972.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.