Kadına Özel Haber Rss Servisi

Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün

27.02.2018
65

Bildiğiniz üzere anne karnında hastalık tanısı artık çok kolay ama bu hastalık anne karnında çeşitli dönemlerde gelişebiliyor. Bu hastalıkların bazıları hatta birçoğu anne karnında tedavi edilemiyor, ..

Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün

Bildiğiniz üzere anne karnında hastalık tanısı artık çok kolay ama bu hastalık anne karnında çeşitli dönemlerde gelişebiliyor. Bu hastalıkların bazıları hatta birçoğu anne karnında tedavi edilemiyor, sonrada kalıcı olduğu için ortadan kaldırılamıyor. Bu durumda anneye hatta aileye çok büyük görev düşüyor. Anne ve aileyi bilgilendirmek için danışmanlık hizmeti verilerek yol gösterilmesi zorunlu hale geliyor. Bu sorunları ele alan kadın doğum uzmanları, ülkemizde yaklaşık 15 yıl içinde çalışmalarını anne karnındaki bebek sağlığı hakkında araştırmalar yapıyorlar.

Uzmanlarımızın yaptığı araştırmalarla beraber hızla ilerleyen teknoloji onları yalnız bırakmıyor. Teknoloji sayesinde anne karnındaki bebekte ne tür hastalık ve ne hastalığı olduğu hemen teşhis ediliyor. Teşhisin yanı sıra bazen bunlar tedavi bile ediliyor. Anne karnındaki bebeğe yardım edebilmek için ve bunu başarmak için çoğu önemli bölüm doktorlarının iş birliği yapmaları gerekiyor.

Hangi Hastalıklara Teşhis Konulabiliyor?

Tiroid Hormonu Azlığı

Annede tiroid hormonu fazla salgılanıyor ise bebekte zeka gelişiminde ciddi sıkıntılar olabiliyor. Bebekte sorunun var olup olmadığı teşhis edilebilir. Bebeğin çevresindeki keseden sıvı olarak hormonun düzeyine bakılabiliyor. Bu sonuçlara göre bebekte problem varsa tedavi uygulanıyor.

Tanısı

Tanı ilk önce anne adayına konulmalı tiroid hormonun fazla salgılanıp salgılanmadığına bakılıp bu durumda bebeğe de teşhis konulabilir.

Anne Karnında Erken Teşhis

Yetişkin insanların kullandığı ilaçlar bebeğin hormonuna göre hamileliğin, süresine göre bu dozlar ayarlanıyor, Bebeğe göre ayarlanan dozlar tekrar sıvı alınan keseye geri veriliyor. Bu yolla ilaç bebeğe ulaşıyor ve etkisini gösteriyor. Eğer bu da yeterli olmazsa kordon aracılığı ile bebeğe tedavi uygulanabiliyor.

Kalpte Ritim Bozuklukları

Bazı bebeklerde anne karnındayken kalpte ritim bozuklukları görülebilir. Belirli süre sonra bu kendiliğinden geçer ancak beklenmedik bir şekilde bu geçmezse kalp yetmezliğine kadar gidebilir. Ve ne yazık ki bebek hayatını kaybedebilir. Bu ritim bozukluğunun yanı sıra annenin belirli hastalıkları da buna sebep olabiliyor. Eğer ki hamilelik sırasında ritim bozukluğu olursa en yakın ve en iyi uzman doktora tedavi olunmalıdır.

Tanısı

Kalpte ritim bozukluğu ultrasonla rahatlıkla tespit edilebiliyor.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/anne-ve-cocuk/anne-karninda-hastalik-tanisi-mumkun-h216.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.