Kadına Özel Haber Rss Servisi

Akdeniz Diyeti ile Zayıflama

19.04.2018
63

Tüm dünyaca kabul edilen Akdeniz tarzı beslenme sağlığı olumlu etkilemesiyle beraber metabolizmayı arttırır ve kilo vermeyi hızlandırır.

Yüzyıllardır Akdeniz kıyılarında yaşayan medeniyetlerin beslen..

Akdeniz Diyeti ile Zayıflama

Tüm dünyaca kabul edilen Akdeniz tarzı beslenme sağlığı olumlu etkilemesiyle beraber metabolizmayı arttırır ve kilo vermeyi hızlandırır.

Yüzyıllardır Akdeniz kıyılarında yaşayan medeniyetlerin beslenme alışkanlıkları son yıllarda örnek gösterilmeye başlandı. Bu bireylerin bazı kalp hastalıklarına daha az yakalandıkları, vücut kitle indeksilerinin düşük, metabolik hızlarının yüksek olduğu gösterilmiş ve sebebinin de Akdeniz diyeti olduğu söylenmektedir.

Akdeniz Diyetinin Yararları

Uzmanlar Akdeniz diyetinde tüketilen gıdaların kalp hastalıkları riskini azalttığını söylemektedir. Sık tüketilen üzümün antioksidan etkisinin de kalp hastalıklarını önleyici etkisi vardır.

Fazla kilolardan kurtulmak da yüksek tansiyon ve damar hastalıkları riskini azaltır.

Kırmızı et yerine balık tercih edildiğinden vücutta Omega 3 artar. Omega 3’ün yaşlanmayı geciktirici, bunamayı önleyici etkileri vardır. Ayrıca görme keskinliğini arttırıp, bilişsel performansı güçlendirir.

Akdeniz Diyetinde Hangi Gıdalar Var?

Akdeniz diyeti denilince ilk akla gelen yeşil yapraklı sebzeler hem vücudun vitaminkaynağıdır, hem de düşük kalorisi ile kilo alımını durdurur. Kıyılarda yetişen çeşit çeşit bitkiyi sofralarda görmek mümkün. Yeşil yapraklı sebzelerin vitaminlerini ve tatlarını kaybetmemesine yardımcı olan pişirme teknikleri mevcuttur. Sebzeleri salçalı değil, zeytinyağlı ve yoğurtlu tercih etmeleri lezzet ve sağlığı bir arada getirir.

Zeytinyağı yüksek doymamış yağ asidi içeriğiyle sağlıklı bir yağ çeşididir. Vücutta kalp, cilt, sindirim sistemi, bağışıklık, kemik doku gibi birçok sistemde önemli etkileri vardır. Akdeniz diyetinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sabah kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde zeytinyağının yeri vardır. Tok tutucu özelliği ile birçok diyet listesi içinde sıkılıkla bulunur.

Balık ön plana çıkan gıdalardandır. Kızartma yerine ızgara veya buğulama tercih edilmiş olması hem sağlıklıdır, hem de fazla kalori alımını engeller.

Tüm Akdeniz kıyıları boyunca üzüm bağları ve şarap üretimi ile karşılaşmak mümkün. Üzümün çekirdeği ve kabuğunda bilinen en güçlü antioksidan olan resveratrol isimli madde vardır. Yaşlanma etkilerini geciktirip, kalbi koruyan etkisi vardır.

Özellikle İtalyan ve Fransızlar yemeği tavaya koymadan evvel mutlaka önce sarımsağı kavurur. Her yemeğe lezzetini katan sarımsak güçlü bir antioksidandır, bağışıklık sistemini güçlendirir.Düşük kalorili akdeniz diyeti ile sarımsak tüketimi artar.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/beslenme-diyet/akdeniz-diyeti-ile-zayiflama-h278.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.