Kadına Özel Haber Rss Servisi

5 Adımda Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

13.02.2018
71

Kilo vermek çoğu insan için oldukça zor ve meşakkatli bir sorun olmaktadır. Günümüzde kilolarla baş etmek ve kiloyu koruyabilmek özen ister. Şimdi sizleri bu sorunlardan kurtaracak birkaç tüyo vereceğ..

5 Adımda Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermek çoğu insan için oldukça zor ve meşakkatli bir sorun olmaktadır. Günümüzde kilolarla baş etmek ve kiloyu koruyabilmek özen ister. Şimdi sizleri bu sorunlardan kurtaracak birkaç tüyo vereceğiz.

1. Her Sabah Mutlaka Ilık Limonlu Su

Kilo vermenin aslında en önemli faktörü su içme alışkanlığını kazanmaktır. Çünkü su içmek metabolizmamızı hızlandırıp zararlı toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur. Limon asidik bir meyve olduğu için sabahları ılık suya en az iki üç damla limon sıktığımızda güne daha enerjik başlarız. Ayrıca metabolizmamızda hızlanır. Yapılan araştırmalarda limonlu su tüketimini alışkanlık haline getiren bireylerin yağ yakımının daha kolay olduğu görülmüştür. Hatta sporcular, balerinler güne başlarken mutlaka limonlu su tüketip 10-15 dakika sonrasında kahvaltı yaparlar.

2. Öğün Atlamayın

Sağlıklı kilo vermek, düzenli beslenme alışkanlığına bağlıdır. Yemeden içmeden kesilerek de kilo verilir evet ama bu kilolar kısa sürede hemen geri döner. Bu yüzden mutlaka bir diyetisyene gidip günde kaç kaloriye ihtiyacımız olduğunu hesaplatıp beslenme programımızı yaptırmalıyız. Ara öğünlerimizi asla atlamamalıyız. Az ve sık yeme alışkanlığını kazanmak her zaman işe yarayan bir faktördür. Ama az ve sık yerken sürekli karbonhidrat ya da protein ağırlıklı beslenmekte bize kilo aldırır. Ayrıca unutulmamalıdır ki ne kadar yağ yersen o kadar yağ depolarsın. Beyin 15 dakika içinde doyma hissini aktive eder. Bu yüzden yavaş yemek ve çok çiğnemek doygunluk hissini arttırır. Daha az yemek yememizi sağlar.

3. Adım Atmaktan Korkmayın

Gün içinde hareketsiz bir yaşama sahipseniz, obeziteye yakalanma olasılığınız daha yüksek. Ne kadar fazla hareket ederseniz gün içinde o kadar çok kalori yakarsınız. Alışkanlıklarınızı ve tabularınızı yıkıp günde en az 20 dakika yürüyüş yapın. Gerekirse bir durak önce inin. İş yerinde asansör yerine merdiveni tercih edin. Ama mutlaka yürüyün. Yürümek kan dolaşımınıda arttırır. Sizi hantallıktan kurtarır. Sağlıklı kilo vermek için hareket etmek şarttır.

4. Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Atalarımız her şeyin fazlası zarar demişler. Bu gerçekten de doğru bir tespit. Eğer bilgisayar başında ve televizyon başında çok fazla zaman geçiriyorsanız bu size kilo olarak geri döner. Özellikle de televizyon karşısında atıştırma huyuna sahipseniz ne kadar yediğinizi ve zamanı kontrol etmekte güçlük çekebilirsiniz.

Alışkanlıklardan başka biride şeker tüketimi. Şekerden uzak durmak belki de kilo vermeye yardımcı en yardımcı olan faktörlerden biridir. Eğer çok fazla çay ve kahve tüketiyorsanız sadece şekersiz içme alışkanlığını kazanmanız bile size kilo verdirecektir. Şekerden bir anda vazgeçmek zordur evet ama küçük miktarlarda azalta azalta bırakırsanız bünyeniz alışacaktır. Unutmayın ki kahveyi şeker içmeye alışmanız sadece 1 haftanızı alır. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

5. Spor Yapmaktan Vazgeçmeyin

Geldik en son adıma. Başlığı özellikle seçtim evet spor yapmaktan vazgeçmeyin. Çoğu insan spora başlar, spor merkezlerine üye olur sonrada sıkılır ve bırakır. Bunu yapmayın. Spor yapmayı, uyumak gibi günlük bir alışkanlığınız haline getirin. Spor sizi zinde tutar. Kalori yakımını hızlandırır. Vücudunuzu sıkılaştırır ve sizi genç gösterir. Sürekli ağır sporlar yapmakta yanlıştır. Size uygun zevk alabileceğiniz bir spor dalını seçip alışkanlık haline getirmelisiniz. Unutmayın ki illa spor merkezine gitmenize de gerek yok. Evdeki imkânlarla da spor yapabilir. Hayatınızı düzene sokabilir ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/beslenme-diyet/5-adimda-saglikli-kilo-vermenin-yollari-h160.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.